Kaasomandi lõpetamise korraldamine võib olla üsna keeruline protsess. Selle artikli abil saate teada, kuidas lõpetada kaasomand nii, et teie ja teie partneri õigused ja kohustused oleksid täidetud. Täpsemalt keskendume sellele, kuidas peaks põhjendama kaasomandi lõpetamist ning millal ja kuidas esitada hagi või vastuhagi seoses sellega. Vaatame ka kohtupraktikat ja seda, mida kostja menetluses teha saab. Loodan, et see postitus pakub kasulikku teavet kõigile, kes kaasomandi lõpetamisega kokku puutuvad või sellest huvitatud on.
Kaasomandi lõpetamine võib olla pikk ja keeruline protsess, kuid selle lõpptulemusena on omandiõiguse selgus ja kindlus tagatud. Oluline aspekt kaasomandi lõpetamisel on riigilõiv, mis tuleb selle protsessi käigus tasuda. Riigilõiv sõltub kaasomandi väärtusest ning seda tuleb maksta kohtule esitatava avalduse menetlemise eest. Kui palju maksab kaasomandi lõpetamine, on seega otseselt seotud kaasomandi väärtusega ning võib ulatuda sadade või isegi tuhandete eurodeni. Seetõttu on oluline hinnata kaasomandi väärtust ja arvestada lõpetamisega seotud kuludega enne, kui protsessi alustatakse.
Kaasomandi lõpetamiseks on erinevaid võimalusi. Iga kaasomandi olukord on erinev ning selgelt ei ole kunagi võimalik väita, et just see on kõige parem lahendus.
Tihti on määravad tegurid kaasomanike omavaheline suhtlus ning läbisaamine.
Esimene võimalus kaasomandi lõpetamiseks on jagada kinnistu reaalosadeks. Kuna tihti peale ei ole kinnistu erinevad asukohad võrdse hinnaga, siis on seda väga keeruline teha.
Selliselt saab reeglina üks vähem teadlik kaasomanik ikka vähem väärtusliku poole endale. Sellist jagamise viisi julgeks soovitada ainult siis kui kaasomanikud usaldavad üksteist jäägitult ning saavad omavahel väga hästi läbi.
Näiteks kaks õde pärivad maja, kus elavad koos sees ning otsustavad jagada maja selliselt, et ühel korrusel elab üks ja teisel korrusel teine. Pool aeda kuulub ühele ja pool teisele. Kuid ka selliselt jaotades tasub mõelda pikemalt ette sellele, et kas saadud pool on likviidne vara, mida kunagi realiseerida või edasi pärandada?
Sisuliselt tähendab see seda, et kinnistu omanikuks saab üks või mitu isikut, kes hüvitavad teistele kaasomanikele nende kaasomandi osa suuruse väärtuse rahas. Maakeeli öeldes ostetakse teised kaasomanikud välja.
See on kõige loogilisem kaasomandi jagamise viis. Kahjuks juhtub reaalsuses juhtub tihti nii, et üks omanikest soovib küll teisi välja osta, kuid selleks raha ei ole ning siis hakatakse viivitama. Hiljem võib kinnisasja väärtus juba olla langenud või kaasomanikul tekib juba tunne nagu see kinnistu kuulub juba nagunii talle ega plaanigi teisi välja osta.
Sellisel juhul on teised kaasomanikud suhteliselt nurka surutud, kuna neil pole enda kaasomandi osaga suurt midagi peale hakata.
Kaasomanike kokkuleppel või kohtuotsusel on võimalik kinnistu müüa ka enampakkumisel.
Selleks on kaks võimalust:
1) Müüa kinnistu avalikul enampakkumisel - selliselt saavad kinnistule kõik inimesed, kes on oksjonile registreerunud ka. kaasomanikud ise.
2) Müüa kinnistu kaasomanike vahelisel enampakkumisel. Seda kasutatakse enamasti siis, kui kinnistu omanikud soovivad, et kinnistu jääks ikkagi ühe omaniku kätte, kuid ei ole omavahel muud jagamise kokkulepet suutnud saavutada.
Teist või teisi kaasomanikke ei ole otseselt võimalik sundida müüma.
Kohtu kaudu on igal kaasomanikul võimalik nõuda kaasomandi lõpetamist eelpool kirjeldatud viisidel, kuid selleks tuleb ette võtta kohtutee, mille tulemus ei ole kunagi kindel.
Kui kaasomanike vahelised suhted ei ole väga head, siis käib tihtipeale selline terroriseerimine või vaikne survestamine, et panna teist kaasomanikku tegema halba otsust.
See on praktikas väga tavaline, et ei lasta teist kaasomanikku näiteks majja sisse või käiakse metsas endale küttepuid tegemas ilma teisele kaasomanikule ütlemata. Selliselt aga metsa väärtus väheneb ning kaotab just kaasomanik.
Kaasomandi lõpetamise nõuded sõltuvad sellest, millist tüüpi kaasomand on olemas. Kui kaasomand on käsunduslepinguga loodud, selle lõpetamiseks piisab sellest, kui üks kaasomanikest esitab teisele kaasomanikule kirjaliku märkuse, et ta ei soovi enam kaasomandist osa võtta. Kuid kui kaasomand on jõustunud lepingu alusel, peab kaasomandi lõpetamiseks olema kohtuotsus. Kohtuotsus peab sisaldama menetlusi, millega kaasomand lõpetatakse ja sellega seotud õigused ja kohustused, nagu näiteks kahe poole vahelised varad ja kohustused.
Kaasomandit saab lõpetada vaid sel juhul, kui kõik osapooled lepivad kokku antud vara müügis või muul viisil jagamises. Kaasomanikud peavad kokku leppima, kuidas jagada vara või välja müüa. Kui kaasomanikud ei saa kokkuleppele, pole teised lahendused. Seetõttu on oluline, et kõik osapooled oleksid nõus leidma mõistliku lahenduse ja arutama oma vahekorda neutraalse isikuga.
Jah, kaasomandi lõpetamise vormistamiseks on vaja notari. Notar on vajalik, et veenduda, et lõpetamisele allkirjastatud dokumendid on õiguslikult siduvad ja vastavad eeskirjadele. Seejärel võib notar salvestada dokumendid kohalikus notarias. Samuti on oluline, et kaasomandi lõpetamise dokumentidele on lisatud kinnituskirjad, et kõik pooled on dokumentidega nõustunud.
Kaasomandi lõpetamisel võivad tekkida mitmesugused kulud, sõltuvalt sellest, kuidas tehing lõpuni viia. Kui kaasomandi lõpetamiseks on kasutatud notari teenust, on notari teenustasud, mis võivad sõltuvalt piirkonnast erineda. Lisaks võib notar nõuda tasu registreerimise eest. Samuti võib kaasomandi lõpetamise protsess nõuda advokaadi teenuste olemasolu, mille kulud tekivad kaasomandi juriidilise nõustamise eest. Võimalikud on ka muud kulud, mis võivad kaasomandi lõpetamisega seotud olla, näiteks maksud ja muud juriidilised kulud.
Kaasomandi lõpetamisel peab olema õiglane ja väärikas jagamine. See tähendab, et iga kaasomanik peab saama oma osa omandist, mis on proportsionaalne nende investeeringu suurusega. Samuti peab omandi jagamisel arvestama kaasomanike kavatsusi ning nende õigusi ja võimalusi.
Kaasomandi lõpetamiseks peate esitama notariaalselt tõestatud lepingu, mis sisaldab teavet kaasomaniku kohustuste täitmise kohta. Lisaks tuleb esitada kaasomaniku poolt allkirjastatud avalduse, millega ta nõustub kaasomandi lõpetamisega. Lõpetamiseks tuleb esitada ka kasutuskorda ja kõiki teisi asjasse puutuvaid dokumente, mis on seotud kaasomandiga.
Kohustuslik koostöö notariga kaasomandi lõpetamisel sõltub sellest, kas lõpetamise otsus tehakse kokkuleppel või kohtumenetluse teel. Kui otsus tehakse kokkuleppel, siis ei ole notariga koostööd vaja teha. Kui kaasomandi lõpetamise otsustatakse kohtumenetluse teel, siis on notari abi vaja, sest notar teeb selle õiguslikult tõestatud. Notar aitab registreerida kaasomandi lõpetamise otsuse kohtus. Seega võib öelda, et mõnel juhul on notari abi kaasomandi lõpetamisel vaja.
Ei, kaasomandi lõpetamiseks pole vaja kohtusse minna. Kaasomandi lõpetamiseks peavad pooled leppima kokku kõiges, mis on seotud varaga, mis ühisomandisse kuulub. See hõlmab nii vara ümberpaigutamist, selle äravõtmist kaasomandist kui ka vara ühisomandi lõpetamist. Kui pooled jõuavad kokkuleppele, tuleks notarile esitada lepingu projekt, et teha kaasomandi lõpetamiseks vajalikud õiguslikud järeldused.
Kaasomandi lõpetamiseks tehakse notariaalselt tõestatud leping, millele on lisatud kaasomaniku poolt allkirjastatud avalduse tõestamiseks. Kaasomanikud peavad maksma kõik võlgnevused enne lõpetamist ning lahendama kõik seaduslikult käsitlemata küsimused. Enne kaasomandi lõpetamist on vajalik ka õiguslikult tõestada, et taotleja on teinud kõik vajalikud registreerimised ja teatised ning allkirjastanud lõpetamisakti.
Säästa enda närve tülikast kohtuvaidlusest
ja müü enda kaasomand meile!
Kaasomandi müük võib olla täis emotsioone ja ebakindlust. Oleme pühendunud sulle pakkuma toetust, arvestamist ja tähelepanu, mida väärid.
Reageerime kiiresti ning vastame sulle paari tunni jooksul, et leida sulle kõige parem lahendus efektiivselt
Suhtleme sinuga aktiivselt ning hoiame sind iga detailiga kursis.
Läbipaistvad ning ühiselt mõistetavad lepingu tingimused ning maksame sulle ka raha alati ette ära.
Aitame sind ka kaasomandi lahendi järgsete tekkivate küsimuste või muredega mis võivad tekkida.
Kaasomand on omandiõiguse vorm, kus vara kuulub kahele või enamale isikule, kes omavad selle vara osas võrdseid õigusi ja kohustusi. See tähendab, et kaasomanikud jagavad vara kasutamist, haldamist ja käsutamist ning vastutavad selle hooldamise ja säilitamise eest. Kaasomand võib tekkida näiteks kinnisvara, ettevõtte või muu vara omandamisel mitme isiku poolt.
Suureparane teenindus Alati olemas kui on küsimusi. Alati leiab lahenduse. Ükskõik kas kirjutasin talle öösel või päeval. Alati vastas. Kõik dokumendid ajas korda. Pidin ainult kohale minema, allkirja andma ja tehingu kinnitama.
Kindel ja usaldusväärne teenus. Mis kõige tähtsam - pakub täiesti õiglast turuhinda.
Endine kaasomandi omanik
Endine kaasomandi omanik
Minu kogemus oli teiega äärmiselt meeldiv. Kõik minu küsimused said selged vastused ning probleem lahenes kiiremini, kui oskasin oodata.Tehingu vormistamine läks samuti viperusteta.
Kogu suhtlus oli väga viisakas ja meeldiv ning kindlasti soovitaksin teistelegi teie poolt osutatava teenuse kasutamist!
Oleme alati saadaval suurte või väikeste juhtumite jaoks. Saatke meile e-kiri ja me võtame peagi ühendust või helistage esmaspäevast reedeni kella 8.00-17.00 vahel.
Konsultatsiooni ja juhtumi hindamist saad meilt all olevalt numbrilt või e-posti aadressilt
Helista
+372 5347 2811Kirjuta
mihkel@kaasomand24.eeKasuta allolevat vormi ja saada meile enda päring või küsimus. Püüame vastata kõikidele päringutele ja küsimustele esimesel võimalusel.