Lihtsustatult öeldes, on nii ühisomand kui ka kaasomand ühise vara vormid.
See tähendab, et nii kaasomandis kui ka ühisomandis oleval kinnisasjal on vähemalt kaks omanikku. Eelnevast hoolimata, ei tohi kaasomandit ja ühisomandit omavahel segamini ajada.
Selles artiklis käsitleme kaasomandi ja ühisomandi vahelist erinevust ning kirjeldame peamiseid ühisomandis oleva varaga seonduvaid riske kinnisvara näitel.
Kaasomand tähendab seda, et vähemalt kaks inimest omavad koos ühte kinnisasja. Kõigile kaasomanikele kuulub mõtteline osa kinnisasjast, mis on tavapäraselt kindlaks määratud kinnistusraamatus (nt A-le kuulub 2/3 ja B-le kuulub 1/3 suurune mõtteline osa).
Kui kinnistusraamatus eelnimetatud teavet ei ole, siis eeldatakse, et kaasomanikele kuuluvad mõttelised osad on võrdsetes suuruses (nt kahe kaasomaniku puhul kuulub mõlemale kaasomanikule 1/2 suurune mõtteline osa).
Oluline on, et kaasomanikule kuulub just mõtteline osa kogu kinnisasjast, mitte mingi konkreetne osa kinnisasjast. Näiteks, A 2/3 suurune mõtteline osa metsamaast ei anna automaatselt A-le õigust endale võtta 2/3 kinnistul olevast metsast.
Ühisomand tähendab seda, et vähemalt kaks inimest omavad koos ühte kinnisasja kindlaksmääramata osades.
Teisisõnu, ühisomandi kestvuse ajal ei ole võimalik kindlaks määratleda, kui suur mõtteline osa kinnisasjast ühele või teisele ühisomanikule kuulub. Kinnisvara kuuluvuse määramiseks (mõttelistes osades) tuleb ühisomand esmalt jagada.
Ühisomandi jagamisel arvestatakse nii kaasomandi jagamise reegleid kui ka ühisomandit käsitlevates seadustes sätestatud erireegleid (eelkõige PKS, PärS ja VÕS).
Ühisomand saab tekkida ainult seaduses sätestatud juhtudel ehk abielu kaudu (abikaasade varaühisuse varasuhe), pärimise kaudu (pärijate pärandvara ühisus) ja seltsingulepingu sõlmimisel (seltsingule kuuluv vara on ühisvara).
Peamine erinevus kaasomandi ja ühisomandi vahel seisnebki just selles, et kaasomand kuulub kahele või enamale isikule piiritletud mõttelistes osades - mõttelise osa suurus on konkreetse murdarvuna kinnistusraamatus väljendatud.
Ühisomand seevastu kuulub kindlaksmääramata osades. Eelkirjeldatud erinevusel on praktiline mõju eelkõige kinnisvara müümisel. Kaasomandi puhul on kaasomanike osade suurused määratletud ning iga kaasomanik saab vabalt enda kinnisasja osa edasi müüa (arvestades teiste kaasomanike ostueesõigusega).
Ühisomandis olevat kinnisasja saab müüa üksnes tervikuna. Kui üks ühisomanik soovib näiteks kinnisasja müüa, aga teised mitte, tuleb alustada ühisomandi jagamisega.
Alles siis, kui ühisomand on jagatud, saab iga ühisomanik enda osa vabalt müüa, kasutada või koormata. Seega on ühisomandis oleva kinnisasja müümisel tarvis arvestada suurema aja- ja rahakuluga kui kaasomandi müümise korral.
Praktikas, võib ühisvara jagamine olla äärmiselt keeruline ja ajamahukas protsess.
Ühisomanike vahel tekivad sageli vaidlused selle üle, kui suur osa ühisomandist ühele või teisele ühisomanikule kuuluma peaks.
Omajagu ühisvara vaidlustest on emotsionaalset laadi. Toome näiteks olukorra, milles A ja B ehitasid abielu ajal endale ühise kodu.
A ja B ei soovi peale abielu lahutamist enam koos majas elada. A tahab maja endale jätta ning B tahab saada maja eest raha, et uus kodu osta. A arvates peaks B maksma A-le pool maja väärtusest. B arvates on B-l õigus maja endale saada, sest B kattis suurema osa maja ehitamisega seonduvaid kulusid.
Selleks, et A saaks B-lt raha nõuda, tuleb (vajadusel kohtu kaudu):
1. Ühisomand jagada kaasomandiks ehk välja selgitada kui suur mõtteline osa majast A-le kuulub
2. Kaasomand lõpetada.
Abikaasad saavad eelkirjeldatud olukorda vältida kinnisasja kaasomandisse (kuid mitte ühisomandisse) omandamisega. Pärijad ja seltsinglased ühisvara tekkimist kokkuleppel välistada ei saa.
Siiski on võimalik ka neil juhtudel ennetada osasid ühisvaraga seonduvaid riske. Pärandi puhul on pärandajal mõistlik teha põhjalik ja selge notariaalselt tõestatud testament.
Seltsinglaste puhul tasub seltsingulepingus selgelt iga seltsinglase panust kirjeldada ning lisada täpsustavad sätted seltsingu likvideerimise kohta.
Säästa enda närve tülikast kohtuvaidlusest
ja müü enda kaasomand meile!
Kaasomandi müük võib olla täis emotsioone ja ebakindlust. Oleme pühendunud sulle pakkuma toetust, arvestamist ja tähelepanu, mida väärid.
Reageerime kiiresti ning vastame sulle paari tunni jooksul, et leida sulle kõige parem lahendus efektiivselt
Suhtleme sinuga aktiivselt ning hoiame sind iga detailiga kursis.
Läbipaistvad ning ühiselt mõistetavad lepingu tingimused ning maksame sulle ka raha alati ette ära.
Aitame sind ka kaasomandi lahendi järgsete tekkivate küsimuste või muredega mis võivad tekkida.
Oleme jätnud arvustused anonüümseks, et austada enda klientide privaatsust.
Suureparane teenindus Alati olemas kui on küsimusi. Alati leiab lahenduse. Ükskõik kas kirjutasin talle öösel või päeval. Alati vastas. Kõik dokumendid ajas korda. Pidin ainult kohale minema, allkirja andma ja tehingu kinnitama.
Kindel ja usaldusväärne teenus. Mis kõige tähtsam - pakub täiesti õiglast turuhinda.
Endine kaasomandi omanik
Endine kaasomandi omanik
Minu kogemus oli teiega äärmiselt meeldiv. Kõik minu küsimused said selged vastused ning probleem lahenes kiiremini, kui oskasin oodata.Tehingu vormistamine läks samuti viperusteta.
Kogu suhtlus oli väga viisakas ja meeldiv ning kindlasti soovitaksin teistelegi teie poolt osutatava teenuse kasutamist!
Oleme alati saadaval suurte või väikeste juhtumite jaoks. Saatke meile e-kiri ja me võtame peagi ühendust või helistage esmaspäevast reedeni kella 8.00-17.00 vahel.
Konsultatsiooni ja juhtumi hindamist saad meilt all olevalt numbrilt või e-posti aadressilt
Helista
+372 5347 2811Kirjuta
mihkel@kaasomand24.eeKasuta allolevat vormi ja saada meile enda päring või küsimus. Püüame vastata kõikidele päringutele ja küsimustele esimesel võimalusel.